Jesteś tutaj:

Wydarzenie

Data: 24.10.2022 r., godz. 16.02    545
Już jutro o godz.17.00 zapraszamy do Powiatowa Biblioteka Publiczna im. Heleny i Stefana Nasfeterów w Wołominie ul. Ogrodowa 1A, do udziału w inauguracji programu "Maria Grzegorzewska. Pedagogika dobra" oraz debaty z udziałem wybitnych specjalistów w dziedzinie pedagogiki.
Już jutro o godz.17.00 zapraszamy do Powiatowa Biblioteka Publiczna im. Heleny i Stefana Nasfeterów w Wołominie ul. Ogrodowa 1A, do udziału w inauguracji programu "Maria Grzegorzewska. Pedagogika dobra"
oraz debaty z udziałem wybitnych specjalistów w dziedzinie pedagogiki.
Tematy:

W stronę człowieka... O odwadze twórczego myślenia Marii Grzegorzewskiej – prelekcja psycholog dr Anny Hryniewickiej.

W odpowiedzi na listy Marii Grzegorzewskiej. Portrety nauczycieli w studenckich narracjach –spotkanie autorskie z pedagog dr Moniką Kupiec i pedagog dr Martą Krasuską-Betiuk z Akademii Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej w Warszawie.

Podczas wieczoru wybrane Listy do młodego nauczyciele Marii Grzegorzewskiej przeczyta Anna Seniuk, wybitna aktorka teatralna i filmowa Profesor Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie.

Anna Seniuk – aktorka teatralna, filmowa. Od 1998 roku profesor Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie. Aktorka Starego Teatru w Krakowie oraz teatrów warszawskich: Ateneum, Powszechnego, Polskiego, a od 2003 roku Teatru Narodowego. Niezapomniana Magda Karwowska, czyli żona Stefana z serialu „Czterdziestolatek”, energiczna Magda Domaradzka z „Czarnych chmur”. Ma na swoim koncie setki ról teatralnych, kilkadziesiąt ról w teatrach telewizji oraz teatrach Polskiego Radia. Laureatka wielu nagród i wyróżnień, m.in. Nagrody im. Aleksandra Zelwerowicza – przyznawanej przez redakcję miesięcznika „Teatr” – za sezon 1991/1992, za rolę Dulskiej w „Moralności Pani Dulskiej” Gabrieli Zapolskiej w Teatrze TV. Uhonorowana Wielkim Splendorem – nagrodą Teatru Polskiego Radia (1997), Złotym Mikrofonem, nagrodą za kreacje aktorskie w Teatrze Polskiego Radia oraz adaptację i reżyserię spektakli radiowych – „Balladyny” Słowackiego i „Pchły” Szachrajki Brzechwy. Otrzymała także: Nagrodę Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (2007), Nagrodę im. Ireny Solskiej za wybitne osiągnięcia aktorskie (2017). Odznaczona także m.in. Złotym Krzyżem Zasługi (1977), Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski (2011) oraz Złotym Medalem Zasłużony Kulturze – Gloria Artis (2011). Uhonorowana tytułem Mistrz Mowy Polskiej (2007).

Anna Hryniewicka – dr nauk humanistycznych w zakresie psychologii, adiunkt dydaktyczny w Instytucie Psychologii APS, autorka ponad 100 publikacji z zakresu psychologii zdrowia, psychologii rozwoju i twórczości. Uczestniczka interdyscyplinarnych badań dotyczących dziedzictwa kulturowego oraz współczesnych przemian w języku i kulturze, prowadzonych w ramach projektu „Dialog Pokoleń” przez Towarzystwo Kultury Języka oraz Wydział Polonistyki UW. Od kilkunastu lat przedmiotem jej szczególnego zainteresowania jest życie i działalność Marii Grzegorzewskiej w obszarze pedagogiki specjalnej oraz jej wkład w rozwój polskiej i europejskiej psychologii XX wieku.

Monika Kupiec – nauczyciel języka polskiego, nauczyciel terapii pedagogicznej z kilkunastoletnim doświadczeniem pracy w publicznej szkole podstawowej, magister filologii polskiej UW, słuchaczka studiów podyplomowych: Sztuka – Plastyka i Muzyka w szkole podstawowej i gimnazjum na UW oraz Terapia Pedagogiczna na APS; doktor nauk społecznych w dziedzinie pedagogika, adiunkt w Katedrze Wczesnej Edukacji Akademii Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej w Warszawie, członek Redakcji pisma naukowego Problemy Opiekuńczo-Wychowawcze, sekretarz Sekcji Edukacji Elementarnej KNP PAN (2020–2023). Jej zainteresowania badawcze koncentrują się na dydaktyce języka ojczystego, roli nauczyciela i jego oczekiwaniach wobec ucznia, literaturze dziecięcej w kontekstach pedagogicznych.

Marta Krasuska-Betiuk – dr nauk humanistycznych w dyscyplinie pedagogika, mgr pedagogiki specjalnej (APS), mgr filologii polskiej (UW), adiunkt w Instytucie Wspomagania Rozwoju Człowieka i Edukacji Akademii Pedagogiki Specjalnej im. M. Grzegorzewskiej w Warszawie. Współautorka monografii: Społeczne konstruowanie roli ucznia w edukacji wczesnoszkolnej. Dyskursy, oczekiwania, praktyki (2021), Kreatywność jako wymiar profesjonalizacji przyszłych nauczycieli wczesnej edukacji(2017), O poszukiwaniu, poznawaniu i tworzeniu samego siebie. Perspektywa teoretyczna i praktyczna (2016). Autorka 30 artykułów o problematyce pedagogicznej. Zainteresowania badawcze: dydaktyka języka ojczystego, kultura literacka dzieci i młodzieży, pedagogika szkolna, reprezentacje społeczne w edukacji, wczesna profesjonalizacja zawodowa nauczycieli.

Rok 2022, z okazji 100. rocznicy powstania Państwowego Instytutu Pedagogiki Specjalnej, obecnie Akademia Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej w Warszawie, to Rok Marii Grzegorzewskiej - założycielki uczelni, wybitnej pedagog, uczestniczki powstania warszawskiego, pięknego Człowieka. Jej postać i myśl, książki, listy i podręczniki inspirowały wiele pokoleń pedagogów i animatorów kultury!

Kolejne spotkania w dniach 8, 15 i 22 listopada.

22 listopada z udziałem aktora Wiktora Zborowskiego.

Patronat Honorowy objął Adam Lubiak - Starosta Wołomiński.

Projekt dofinansowano dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.

Wstęp wolny

Zapraszamy!

foto:
https://forumakademickie.pl/.../maria-grzegorzewska.../
https://encyklopedia.pwn.pl/.../Grzegorzewska-Maria..., Archiwum Ilustracji WN PWN SA © Wydawnictwo Naukowe PWN