Jesteś tutaj:

Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego

Data: 21.02.2024 r., godz. 17.30    220
„Język ojczysty to skała poczucia narodowego” - Adam Mickiewicz; „Język polski, ten język nasz kochany język polski, przepełniony jest wspaniałości i bogactwem" - Bolesław Prus; „W języku ojczystym piszemy, myślimy i czujemy razem z narodem” - Juliusz Słowacki.
„Język ojczysty to skała poczucia narodowego” - Adam Mickiewicz

„W języku ojczystym piszemy, myślimy i czujemy razem z narodem” - Juliusz Słowacki

„Język polski, ten język nasz kochany język polski, przepełniony jest wspaniałości i bogactwem" - Bolesław Prus

Dziś obchodzimy Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego, który został ustanowiony w 1999 roku przez UNESCO, aby ochronić i zachować różnorodność językową oraz promować wielojęzyczność. Dla każdej narodowości język ojczysty jest fundamentem, na którym opiera się cała jej tożsamość. Język danego kraju jest czymś, co pozwala nam dzielić się historią, tradycją oraz przekazywać wiedzę, dlatego tak ważnym jest jego ochrona. Ciągła migracja i dominowanie pewnych języków sprawia, że wiele innych jest zagrożonych wyginięciem.
Dbając o język ojczysty chronimy kulturę i tożsamość kulturową.
W naszej bibliotece znajdziecie wiele książek, które pozwalają odkrywać piękno języka ojczystego i bogactwo słów. Zapraszamy do skorzystania z dostępnej literatury m.in.: „Język polski : pochodzenie, powstanie, rozwój”, „Język polski na co dzień”, „Świat mowy polskiej“.
„Mówię polskim językiem którym wszyscy, co są, z duszą bracie" - Adam Mickiewicz
„Język polski jest jednym z najpiękniejszych języków świata i to nie tylko dlatego, że nim mówią i piszą nasi sławni rodacy" - Juliusz Słowacki
„O naszej mowy jak o mamie / wszak Bogu dajmy chwałę tę: / Jest język silny jak nadzieja / co z martwych rodzi żywe kwiaty" - Kazimierz Przerwa-Tetmajer
„Język polski wcale nie jest trudny. Trudno jest tylko, kiedy się nie chce tego mówić" - Fryderyk Chopin
„Język polski, jak niewinny anioł, pomnaża ziemski proch” - Cyprian Kamil Norwid