KAZIMIERZ KACZOR, legenda polskiego kina i teatru zawitał do biblioteki i uczestniczył 28.11.2023 r. w Mistrzowskim Czytaniu „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza w Powiatowej Bibliotece Publicznej im. Heleny i Stefana Nasfeterów w Wołominie przy ul. Ogrodowej 1A w ramach projektu „Mickiewicz. Wieszcz narodowy, wizjoner naukowy”. Dziękujemy za przyjęcie zaproszenia .
Kazimierz Kaczor wzruszył publiczność. W spotkaniu uczestniczyli czytelnicy biblioteki oraz mieszkańcy powiatu wołomińskiego. Wybitny aktor opowiedział o swoim debiucie teatralnym w 1959 roku i pierwszych rolach filmowych , o ciekawostkach z castingów, o doświadczeniach z planu serialu „POLSKIE DROGI”, „JAN SERCE”, „ALTERNATYWY 4”, „ZMIENNICY” i wielu innych, o swojej przyjaźni Franciszkiem Pieczką, Januszem Gajosem, Januszem Morgensternem, a także ze Św. Janem Pawłem II i Bł. Jerzym Popiełuszko.
Była także opowieść o spotkaniu i wspólnych przedsięwzięciach filmowych Kazimierza Kaczora z Januszem Nasfeterem, bratankiem patrona biblioteki. Spotkanie poprowadziła dziennikarka Paulina Kubuj.
Kazimierz Kaczor - absolwent Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej im. Ludwika Solskiego w Krakowie. Na deskach teatralnych zadebiutował jako 18-latek. W latach 1965-1973 aktor Teatru Starego w Krakowie. Po przeniesieniu się do Warszawy związany z Teatrem Współczesnym (1973-1974), a nieprzerwanie od 1974 do teraz z Teatrem Powszechnym, gdzie współpracował z takimi reżyserami jak: Erwin Axer, Zygmunt Hubner, Andrzej Wajda, Aleksander Bardini, Andrzejem Łapickim czy Piotrem Cieplakiem i Feliksem Falkiem, tworząc liczne kreacje filmowe i teatralne. W roku 1990 otrzymał nagrodę Prezydenta Warszawy oraz nagrodę miesięcznika Teatr za rolę Browarnika w spektaklu „Audiencja” Vaclava Havla, zaś w roku 2009 nagrodę Feliksa Warszawskiego za rolę Pana Mariana w spektaklu „Kieszonkowy atlas kobiet” Sylwii Chutnik. Odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski , Srebrnym Krzyżem Zasługi oraz Srebrnym Medalem Zasłużonych Kulturze Gloria Artis . Jest laureatem wielu nagród i wyróżnień. W latach 1996-2002 był prezesem Związku Artystów Scen Polskich. Szerokiej publiczności znany z licznych ról filmowych i telewizyjnych m.in. w serialach: „Polskie drogi”, „Jan Serce”, „Alternatywy 4”, „Zmiennicy” czy „Złotopolscy”. W latach 1996-2003 prowadził na antenie Programu Drugiego Telewizji Polskiej popularny teleturniej „Va banque”.














