Jesteś tutaj:

Informacja o projekcie

1435
Zapraszamy na wystawę i grę miejską



W środę 2 października o godzinie 15.00 otwieramy wystawę o Helenie i Stefanie Nasfeterach. W sobotę 5 października odbędzie się rodzinna gra miejska na temat lokalnej historii „Przyjdę… poznam… odkryję… wołomiński szlak Nasfeterów".
 

Do udziału w grze zapraszamy wszystkich, którzy lubią zagadki, tajemnicze wskazówki i smak przygody. W czasie zabawy uczestnicy przeniosą się do epoki związanej z odzyskaniem przez Polskę niepodległości. Na trasie spotkają rekonstruktorów w strojach stylizowanych na lata 20. i 30.

Przyjdź… i spędź aktywnie czas
Poznaj … Helenę i Stefana Nasfeterów
Odkryj… że nasza historia jest wyjątkowa!

Kiedy:
5 października 2019 (sobota). Rejestracja 12.00 – 13.00. Zakończenie gry: 16.00
Gdzie:
start gry – Biblioteka Powiatowa ul. Ogrodowa 1a
Dla kogo:
dla rodzin z dziećmi , zespoły 3-6 osobowe (w tym jedna osoba pełnoletnia)
Udział w grze jest bezpłatny. Obowiązuje rezerwacja miejsc. Liczba miejsc ograniczona.
Jak się zapisać:
osobiście w bibliotece, mailowo: biblioteka@pbp.wolomin.pl lub telefonicznie: 22 776 22 09

REGULAMIN GRY MIEJSKIEJ.docx

Poszukujemy wolontariuszy do pomocy podczas gry miejskiej: osoby powyżej 16 roku życia. Jeśli interesujecie się historią i chcecie zdobyć doświadczenie przy organizacji wydarzenia kulturalnego, zgłoście się !
Szczegóły pod numerem telefonu: 22 776 22 09 

Gra została przygotowana we współpracy ze Stowarzyszeniem Historyczno – Edukacyjnym im. 7. Pułku Lansjerów Nadwiślańskich.


Wystawa "Kadry niepodległości. Nasfeterowie" opowiada o losach tytułowych bohaterów, ale przede wszystkim o historii Wołomina. Przynosi wspomnienie o ludziach i sprawach mających wpływ na rozwój naszego miasta, o energii charakterystycznej dla początków polskiej państwowości, o bogatym życiu instytucji obywatelskich i państwowych.
Ekspozycja składa się z siedmiu plansz. Jedna dotyczy przyjazdu Nasfeterów do Wołomina, kolejna pokazuje zmiany na obszarze ich majątku, są tam wątki ekologiczne i rezerwat Grabicz. Dalej mamy „Przygody pomnika” - niezwykłą historię postumentu "Obrońcom Ojczyzny" zbudowanego z okazji 10. rocznicy Bitwy Warszawskiej, który podczas renowacji stracił napis informujący, że powstał w odległym 1930 r. Wystawa porusza wiele tematów – modernizację technologiczną, wielokulturowość Wołomina. Jest mowa o zagładzie wołomińskiego getta i tragedii wojny. Oddzielna plansza dotyczy organizacji społecznych i historii kina w Wołominie. Pojawia się też temat historii budynku przy ul. Ogrodowej 1a.
Do pracy wykorzystano archiwalia, książki, opracowania, liczne teksty źródłowe, opowieści oraz fotografie, które gromadzili przez wiele lat pracownicy biblioteki pedagogicznej, obecnej powiatowej, a także wołomińscy entuzjaści. Specjalnie na potrzeby wystawy Bartek Drejewicz stworzył ilustracje, które nadały kształt miejskim wspomnieniom - np. o wizycie Piłsudskiego w Wołominie, czy o zwierzętach w kinie Oaza.

Zapraszamy serdecznie na otwarcie wystawy 2 października 2019 r. W programie m.in. opowieść Pawła Jaskulskiego o filmach w przedwojennym Wołominie.

Czas trwania wystawy: 02.10.2019 – 28.02. 2020

Autorzy:

Anna Łazar – autorka koncepcji merytorycznej i scenariusza wystawy. Mieszka w Wołominie. pisze teksty i realizuje projekty wokół polskiej i wschodnioeuropejskiej kultury, literatury i sztuki współczesnej. Pracowała w dziedzinie dyplomacji publicznej polskich NGO oraz w MSZ jako wicedyrektorka i p.o. dyrektora w Instytutach Polskich w Kijowie (2008-2014) i w Sankt-Petersburgu (2015-2018). Redaktorka pisma o sztuce współczesnej "Sekcja" i numerów tematycznych wschodnioeuropejskich pism literackich "Krytyka"(UA), "Zviezda"(RU)  publikowała m.in w„New Eastern Europe”, „Czas Literatury”,  „Herito” oraz w książkach i katalogach m.in. Pawleński , wyd. Krytyka Polityczna;  Revolutionary Experimental Space, wyd. Kunsteditionen.

Rene Wawrzkiewicz – autor projektu graficznego. Zajmuje się tworzeniem szeroko rozumianej komunikacji wizualnej, poczynając od znaków, diagramów i infografik, poprzez publikacje i druki informacyjne, a kończąc na rozbudowanych kompleksowych systemach identyfikacji wizualnej. Specjalizuje się w projektach dla przedsięwzięć społecznych, politycznych oraz kulturalnych. Obecnie współpracuje m. in. z Centrum Myśli Jana Pawła II. Wybrani klienci: Centrum Komunikacji Społecznej m.st. Warszawy, Amnesty International Polska, NGO.pl Instytut Teatralnym, Teatrgaleria Studio w Warszawie, Teatr Polski w Bydgoszczy, Teatr Polski w Bielsku-Białej i Nowy Teatr w Warszawie.





Dofinansowano ze środków Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2022 w ramach Programu Dotacyjnego „Niepodległa” .