
W środę 2 października o godzinie 15.00 otwieramy wystawę o Helenie i Stefanie Nasfeterach. W sobotę 5 października odbędzie się rodzinna gra miejska na temat lokalnej historii „Przyjdę… poznam… odkryję… wołomiński szlak Nasfeterów".
Przyjdź… i spędź aktywnie czas
Poznaj … Helenę i Stefana Nasfeterów
Odkryj… że nasza historia jest wyjątkowa!
Kiedy: 5 października 2019 (sobota). Rejestracja 12.00 – 13.00. Zakończenie gry: 16.00
Gdzie: start gry – Biblioteka Powiatowa ul. Ogrodowa 1a
Dla kogo: dla rodzin z dziećmi , zespoły 3-6 osobowe (w tym jedna osoba pełnoletnia)
Udział w grze jest bezpłatny. Obowiązuje rezerwacja miejsc. Liczba miejsc ograniczona.
Jak się zapisać: osobiście w bibliotece, mailowo: biblioteka@pbp.wolomin.pl lub telefonicznie: 22 776 22 09
REGULAMIN GRY MIEJSKIEJ.docx
Wystawa "Kadry niepodległości. Nasfeterowie" opowiada o losach tytułowych bohaterów, ale przede wszystkim o historii Wołomina. Przynosi wspomnienie o ludziach i sprawach mających wpływ na rozwój naszego miasta, o energii charakterystycznej dla początków polskiej państwowości, o bogatym życiu instytucji obywatelskich i państwowych.
Ekspozycja składa się z siedmiu plansz. Jedna dotyczy przyjazdu Nasfeterów do Wołomina, kolejna pokazuje zmiany na obszarze ich majątku, są tam wątki ekologiczne i rezerwat Grabicz. Dalej mamy „Przygody pomnika” - niezwykłą historię postumentu "Obrońcom Ojczyzny" zbudowanego z okazji 10. rocznicy Bitwy Warszawskiej, który podczas renowacji stracił napis informujący, że powstał w odległym 1930 r. Wystawa porusza wiele tematów – modernizację technologiczną, wielokulturowość Wołomina. Jest mowa o zagładzie wołomińskiego getta i tragedii wojny. Oddzielna plansza dotyczy organizacji społecznych i historii kina w Wołominie. Pojawia się też temat historii budynku przy ul. Ogrodowej 1a.
Autorzy:
Anna Łazar – autorka koncepcji merytorycznej i scenariusza wystawy. Mieszka w Wołominie. pisze teksty i realizuje projekty wokół polskiej i wschodnioeuropejskiej kultury, literatury i sztuki współczesnej. Pracowała w dziedzinie dyplomacji publicznej polskich NGO oraz w MSZ jako wicedyrektorka i p.o. dyrektora w Instytutach Polskich w Kijowie (2008-2014) i w Sankt-Petersburgu (2015-2018). Redaktorka pisma o sztuce współczesnej "Sekcja" i numerów tematycznych wschodnioeuropejskich pism literackich "Krytyka"(UA), "Zviezda"(RU) publikowała m.in w„New Eastern Europe”, „Czas Literatury”, „Herito” oraz w książkach i katalogach m.in. Pawleński , wyd. Krytyka Polityczna; Revolutionary Experimental Space, wyd. Kunsteditionen.

Dofinansowano ze środków Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2022 w ramach Programu Dotacyjnego „Niepodległa” .
