Jesteś tutaj:

Relacja z wydarzeń

1918
Wystawa "Kadry niepodległości. Nasfeterowie" została uroczyście otwarta w środę 2 października. Zapraszamy serdecznie! Dziękujemy Annie Łazar i Rene Wawrzkiewiczowi za oryginalny projekt.

Cieszymy się, że odwiedziła nas Agnieszka Czarnecka, wnuczka reżysera Janusza Nasfetera. To właśnie w miejscu, w którym dziś funkcjonuje biblioteka, przed wieloma laty bratanek Stefana Nasfetera odkrył magię kina. A my przypominamy dzisiaj wyjątkową historię tej zasłużonej dla Wołomina rodziny.

Wydarzeniem towarzyszącym otwarciu wystawy była interesująca opowieść Pawła Jaskulskiego o przedwojennym kinie "Oaza", którym kierował Stefan Nasfeter.

W sobotę 5 października zaprosiliśmy mieszkańców do udziału w rodzinnej grze terenowej "Przyjdę... poznam... odkryję... wołomiński szlak Nasfeterów" . Była to podróż do lat 20. i 30., podczas której podążaliśmy tropem miejsc związanych z działalnością patronów biblioteki. Na szlaku czekali na uczestników rekonstruktorzy w strojach historycznych. Drużyny zmierzyły się z takimi zadaniami jak: tworzenie kokard narodowych oraz domu z epoki międzywojennej, warsztaty kaligrafii, układanie ołtarza z puzzli oraz wypełnianie kadrami taśmy filmowej. Ostatnim etapem gry była biblioteka, która zamieniła się tego dnia w artystyczną kawiarnię, gdzie przy dźwiękach gramofonu oczekiwano na wielki finał. Nagrodę specjalną otrzymała najliczniejsza „rodzina” – czyli wołomińska „Szansa”, którą reprezentowały aż trzy zespoły – razem 18 osób. Kolejnym szczęśliwcem była wylosowana drużyna o zabawnej nazwie „Sprzedam Opla”. Wszyscy uczestnicy otrzymali upominki: firmowe torby, notesy i pendrivy.

Projekt "Kadry niepodległości. Nasfeterowie" dofinansowano ze środków Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2022 w ramach Programu Dotacyjnego „Niepodległa".